V čem Vitamix vyniká nad jiné?

Srovnání Vitamixu s jinými mixéry je obtížné… Mnohé přístroje z „nižší váhové kategorie“ jsou s ním prostě a jednoduše neměřitelné.
A pokud se najde výjimka, pak srovnání vyzní jako dva “zápasníci” z nichž je například jeden rychlejší a druhý silnější… V něčem je praktičtější a vítězí rychlost, jinde síla…


Ve skutečnosti nejsou pro Vitamix žádné jiné mixéry přímou konkurencí – je třeba kromě parametrů rozumět celkové konstrukci, designu nožů, nádoby, sladění výkonu s otáčkami a principu mixování… Správná otázka nezní: Který je mixér je lepší, ale proč je Vitamix lepší pro mě???

Vitamix preferují zejména profesionální kuchaři a ti, kdo vyžadují přesnější kontrolu nad procesem mixování (kromě automatických programů má manuální ovládání s možností využití pěchovadla). U některých modelů je nádoba je vyšší a štíhlejší a mixér tak dosahuje dokonalého výsledku mixování pomocí nižšího výkonu a nižší spotřeby energie (méně je zde více!).
U modelu PRO 750 je naopak díky novému tvaru nádoby a nožové jednotky dosaženo efektivnějšího proudění kapaliny.
Díky rychlosti otáček dokáže sám uvařit polévku bez ohřevu!!! Většina recenzí potvrzuje, že Vitamix dosahuje znatelně hladšího rozmixování surovin. Má samočistící funkci – stačí nalít teplou vodu s kapkou “jaru” a na pár vteřin zapnout.

Některé značky řeší věci spíše silou (nůž se dvěma relativně tupými čepelemi) v hranaté nádobě, která při mixování vytváří vír, jež vrací suroviny na čepele. Proto výrobce tvrdí, že není třeba míchací kolík. Desítky srovnávacích testů a praxe jak v domácí tak profesionální kuchyni ale jasně ukazují, jaký je to omyl. Jsou recepty a suroviny, u kterých si bez pěchovadla žádný mixér prostě neporadí.   

V každém případě jsou mixéry Vitamix nesrovnatelné s běžnými mixéry:
Jsou 5-10x výkonnější a nože Vitamixu dosahují při rotaci téměř rychlosti zvuku. (TNC a PRO 500 rychlosti 386 km/h, PRO 750 až 434 km/h). Není to samoúčelné – díky tomu dokáže rozbít buněčné stěny surovin a dostat z nich maximum výživných látek, které by jinak pro tělo zůstaly nedostupné. Vstřebatelnost a využitelnost výživných látek je mnohem mnohem vyšší než u jiných mixérů, které si s vlákninou až na úrovni buněk neporadí…

Celkové výhody Vitamixu:
-       rozmixuje prakticky vše bez nutnosti třesení s mixérem, krájení na malé kousky a nutnosti přerušování cyklu apod.
-       slabé mixéry nedokáží dostatečně rozmixovat suroviny (zanechávají kousky) a nevyužije se tedy jejich plný výživný potenciál a liší se konzistence
-       levný a málo výkonný mixér = plýtvání časem, hodnotou potravin a ve výsledku penězi!
-       náklady na Vitamix se díky výše uvedeným výhodám rychle vrátí
-       nahradí / zastoupí několik přístrojů (opět úspora – jak peněz, tak místa na kuchyňské lince)